Portugališkoji dvasia – sielas virpinantis fado

Kelionės į Portugaliją visuomet kupinos skonių, kvapų ir svaiginančių aromatų. Europos keliautojų ypač pamėgta Portugalija yra labai populiari kryptis įvairiais metų sezonais. Tačiau nuo Portugalijos neatsiejama ir čionykštė muzika. Kartą Portugalijoje apsilankę turistai nelieka abejingi Portugališkam fado. Tai vietinė muzika, kuri yra tikrasis šios šalies kultūros veidas. Mes savo keliautojams kiekvienos kelionės į Portugaliją metu pasirūpiname galimybe nemokamai padovanoti fado vakarą, nes tikime, kad be tikrojo fado Portugalijos pažinti tiesiog neįmanoma.

Legendomis apipinta muzika

Tiems, kas apie fado nėra girdėję, verta sužinoti, kad fado, išvertus iš portugalų kalbos, reiškia lemtį. Galima sakyti, kad tai melancholiška muzika, dainavimas apie nelaimingą meilę, neviltį, išdavystę. Fado Portugalijoje tapo tam tikru kultūros reiškiniu, kuris yra ir šios šalies identiteto dalis. Seniau fado būdavo atliekamas išskirtinai moters, o jai tradiciškai pritardavo du gitaristai. Tai ilgesingas ir labai jausmingas muzikos atlikimas, kai juodai apsirengusi ir pečius skara apsijuosusi moteris itin lyriškai išrauda savo gyvenimo skausmą.

Kelionėje į Portugaliją lėktuvu metu galima sužinoti ir fado istorijos detalių. Manoma, kad fado muzika gimė XIX a. kažkur šalies sostinėje – Lisabonoje. Kuri, beje, taip pat apipinta romantinių legendų. Istorija pasakoja, kad greičiausiai fado gimė iš tikro ilgesio – kai jūreivių ir karininkų žmonos, laukdamos savo mylimųjų, dainuodavo jiems dainas. Arba atlikdavo jas išgirdusios žinią, kad antra pusė iš tarnybos namo daugiau nebesugrįš. Todėl fado atlikime kalbama ne tik apie jausmus. Daug vietos čia skiriama ir vandenyno, jūros simbolikai.

Tiesa, dėl afrikietiškų muzikos elementų egzistuoja ir kita teorija, kuri sako, kad fado į Portugaliją galėjo atvežti emigrantai iš Pietų Afrikos. Nežinia, kaip buvo iš tiesų, bet kad fado įsitvirtino Portugalijoje – tai faktas. Šiandien fado yra laikomas seniausia tradicine šalies muzikos kryptimi visame pasaulyje. Todėl kelionės į Portugaliją metu išgirsti fado – tiesiog būtina.

Šiuolaikinis fado

Šiandien kelionės į Portugaliją metu fado galite išgirsti jau kiek kitokį. Fado Portugalijoje šiandien atlieka tiek vyrai, tiek moterys. Nors moterų atlikimas poppuliaresnis. Sakoma, kad tikrasis fado pasirodymo vertinimas – susijaudinę žiūrovai. Jeigu atliekant fado klausytojai neverkia, laikoma, kad atlikimas buvo nekokybiškas. Toks jausmingas ir paliečiantis tai yra muzikos žanras.

Portugalijos kurortai turistų lankomose vietose dažnai rengia fado vakarus. Vaikščiojant didmiesčių senamiesčiuose tai iš vienos, tai iš kitos gatvės pusės galima išgirsti fado skambesį. Šiandien fado gali būti derinamas ir su itin šiuolaikiškas muzikos stiliais, tokiais kaip džiazas, rokas ar netgi metalas. Fado dažnai atliekamas su tango ir popso elementais. Fado dažnai lyginamas su rože. Tai kažkas tarp romantikos, aistros ir veriančio skausmo.

Nuo Amalia Rodrigues iki Nelly Furtado

Portugalijoje bet kuris vietinis Jums papasakos apie fado, tačiau fado vakarą, kuris alsuotų tikrąja jo tradicija, rasti ne taip ir lengva. Visgi, Portugalija per daug metų išaugino tikrus fado atlikimo grandus.

Iki šiol visų laikų fado legenda ir karaliene laikoma Amalia Rodrigues, kuri buvo pardavus milijonus savo albumų. Atlikėja buvo taip mylima savo šalyje, kad jai mirus buvo paskelbtas trijų dienų valstybinis gedulas. Taip pat gerai žinomi fado atlikėjai yra „Madredeaus“, Cristina Branco, Joana Amendoeira, Mariza, Misai, kuri, beje, 2020 m. vasarą lankėsi ir Lietuvoje.

Sakoma, kad netgi pasaulinio garso atlikėjos Nelly Furdato atlikime galima atpažinti fado. Gali būti, kad tai ir lėmė jos muzikos išskirtinumą ir pelnė jai pripažinimą.

    Siųsti užklausą